جزيره کيش با مساحت 91 کيلومترمربع، پيرامون ساحلی 43 کيلومتر و شکل کلی تقريباً بيضی، درفاصله 18 کيلومتری بندرگرزه(بندرآفتاب)- سرزمين پيوسته ايران–درخليج فارس واقع شده است.نام جزیره کیش ازنظر معنا به مفهوم "تیردان" یا "ترکش" است.این نام ازآن جهت برگزیده شده است که وقتی بربلندیهای اطراف جزیره می ایستادند چون تیری که در ترکش باشد به نظر میرسیده.

کيش درربع اول راستای سواحل 1359 کيلومتری جنوب ايران دردهانه ی خليج فارس و تقريباً درنزديک بخش پايانی اين آبراه درمحدوده تنگه هرمز قراردارد.سطح جزيره فاقد توپوگرافی ويژه مانند پديده کوه و حتی تپه مرتفع است.فرودگاه بين المللی کيش درمرکز ودر بخش مرتفع آن که حدود 40 – 35 متر ارتفاع دارد ساخته شد.بيشترين شيب جزيره ازشمال فرودگاه به طرف ساحل(هتل شايان)است.

درباره کیش

جمعیت جزیره کیش بر طبق سرشماری عمومی نفوس ومسکن درسال 1385 برابر 20922 نفر بوده که 82 درصد آن طی سالهای اخیر درنتیجه فعالیت های اشتغالزایی به کیش مهاجرت کرده اند.میزان باسوادی در کیش بیش از 92 درصد و درصد اشتغال بالای 98 درصد است که نشان دهنده وضعیت بسیار مطلوب این جزیره می باشد.

شغل سنتی بومیان کیش ماهیگیری، دامداری، دریانوردی و تجارت است و د گذشته به صید مروارید نیز فعالیت می کردند.ابزارهای اصلی صیادان کیش برای ماهیگیری تورماهیگیری، گرگور و قلاب است،اما علاوه برآنها استفاده از "مشتا" و نیزه و حتی ماهیگیری با دست نیز درسطح بسیار محدودی دیده می شود.

درباره کیش

کیش از نظر پوشش گیاهی در منطقه نیمه حاره ای جنوب ایران واقع شده واین باعث شده این منطقه گیاهانی مقاوم دربرابر خشکی داشته باشد که سازگاری جالب توجهی در گیاهان منطقه بوجود آورده.بطورمثال درخت لور که بنا بر روایتی توسط پرتغالیها ازشبه جزیره هند به بنادرو جزایر جنوبی ایران منتقل شده است،برای تامین آب مورد نیاز خود علاوه برریشه های اصلی و فرعی ازساقه نیز ریشه هایی به زمین می فرستد تا به عنوان ریشه های کمکی درجذب آب به بدنه اصلی درخت کمک کند و یا در گروهی دیگر از درختان این سازگاری بصورت کاهش سطح برگها برای پایین آوردن میزان تبخیر و تعرق دیده می شود که درختان گز و کرت از این گروه هستند.

درباره کیش

حیات وحش در جزیره کیش به گروه بستانداران(که آهوی ایرانی مهمترین آن است و بصورت آزاد درجزیره کیش گردش میکنند و شکارآن ممنوع است.گربه،خدنگ،خارپشت ایرانی،موش،جربیل بلوچستان و دلفین معمولی جزء این دسته هستند.)پرندگان(که از آن جمله می توان بلبل، چکاوک کاکلی،عقاب ماهیگیر،حواصیل خاکستری،سبز قبای هندی و...را نام برد.)خزندگان(شامل لاک پشتها،مارمولک ها و مارها)آبزیان (شامل قباد(شاه ماهی)حلوا سفید،شوریده و صدها گونه ماهی تزئینی)

نکته بسیارجالب این جزیره این است که آبهای ساحلی این جزیره فاقد کوسه خطرناک بوده و شنا دردریا کاملا بی خطرمی باشد.کوسه هایی که بعضا در ساحل کیش دیده میشوند ازماهی های کوچک تغذیه میکنند و برای شناگران کاملا بی خطرند.

درباره کیش

از جاذبه های گردشگری جزیره زیبای کیش می توان  ساحل مرجانی جزیره،نمايشگاه دائمی استاد كيومرث صياد،آب انبارسنتی،كشتی يونانی،اسكله بزرگ تفريحی كيش،مساجد،مجموعه درخت سبز،پارك دلفين،باغ پرندگان،شهر زيرزمينی كاريز،لاك پشت های دريايی،آكواريوم،گذرهنرمندان،شهرباستانی حريره ،سافاری كيش و...را نام برد.

سالانه بيش از يك ميليون نفر گردشگر به كيش سفرمی كنند كه ازاين ميزان جمعيت،حدود ۱۵۰ هزار فر توريست خارجی يا ايرانيان مهاجرند. بازارهای كيش به واسطه فروش كالاهای اصل خارجی جاذبه خاصی براي مسافرانی گردشگر دارد که شامل بازار پرديس،مركز تجاري كيش،بازار زيتون،بازارمرجان،بازار مرواريد،بازار مريم،بازارپارس خليج،بازار پانيذ،بازار صفين،بازارونوس و...است.

درباره کیش